A A A K K K
людям з порушенням зору
Гуманітарний відділ виконавчого комітету
Білицької селищної ради

Виробничий травматизм

Дата: 28.12.2021 13:37
Кількість переглядів: 50

Які травми внаслідок падіння можуть бути пов’язані з виробництвом?


     “Упав, прийшов до тями – гіпс!” – усім давно відоме висловлювання одного з улюблених героїв комедійного фільму “Діамантова рука”, але, мабуть, не всі знають, що травма, отримана внаслідок випадкового падіння,
може бути пов’язана з виробництвом.
     Це питання стає особливо актуальним у зимовий період, коли випадки падіння внаслідок незадовільного стану дорожніх та погодних умов трапляються частіше.
     Які ж саме травми внаслідок падіння можуть бути пов’язані з виробництвом? Відповідь на це питання досить доступно визначено в Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 17 квітня 2019 року № 337 (далі – Порядок № 337). А саме: згідно з п. 52 та додатком 10 Порядку № 337 обставинами, за яких нещасний випадок визнається таким, що пов’язаний з виробництвом, є:
1. Виконання працівником трудових (посадових) обов’язків за режимом роботи підприємства, у тому числі у відрядженні (за режимом роботи підприємства (установи, організації), на яке він був відряджений), крім
випадків вчинення потерпілим кримінального правопорушення, що встановлено обвинувальним вироком суду або постановою (ухвалою) про закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.
2. Перебування потерпілого на робочому місці, на території підприємства (установи, організації) або в іншому місці під час виконання трудових (посадових) обов’язків чи завдань роботодавця з моменту прибуття на підприємство (в установу, організацію) до відбуття з нього, що фіксується відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства (установи, організації), в тому числі у робочий та надурочний час.
3. Підготовка до роботи та приведення в порядок після закінчення роботи знарядь виробництва, засобів захисту, одягу, а також здійснення заходів щодо особистої гігієни, пересування працівника з цією метою по території підприємства (установи, організації) перед початком роботи і після її закінчення.
4. Виконання завдань за письмовим розпорядженням роботодавця в неробочий час, під час відпустки, у вихідні, святкові та неробочі дні.
5. Виконання потерпілим дій в інтересах підприємства (установи, організації), на (в) якому він працює, що не належать до його трудових (посадових) обов’язків.
6. Прямування до об’єкта (між об’єктами) обслуговування за затвердженим маршрутом або до будь-якого об’єкта за дорученням роботодавця.
7. Перебування на території підприємства (установи, організації) або в іншому визначеному роботодавцем місці у зв’язку з проведенням виробничої наради, одержанням заробітної плати, проходженням обов’язкового
медичного огляду, навчання тощо або проведенням з дозволу чи за ініціативою роботодавця професійних та кваліфікаційних конкурсів, спортивних заходів, передбачених колективним договором, за наявності відповідного рішення (наказу, розпорядження тощо) роботодавця.
8. Надання підприємством (установою, організацією) благодійної допомоги іншим підприємствам, установам, організаціям за наявності відповідного рішення (наказу, розпорядження тощо) роботодавця.
9. Ліквідація наслідків надзвичайних ситуацій на виробничих об’єктах і транспортних засобах, що використовуються підприємством (установою, організацією).
10. Одержання травм під час використання транспортних засобів, устаткування, інструментів, матеріалів тощо, які належать та використовуються підприємством (установою, організацією), у разі їх несправності, що підтверджено відповідними висновками.
11. Виконання фізичною особою-підприємцем виду робіт, зазначеного в документах обов’язкової звітності, за обставин, перелічених у пунктах 1-23 цього переліку.

12. Виконання робіт особами, які працюють на умовах цивільно-правового договору, на інших підставах, передбачених законом, особами, які провадять незалежну професійну діяльність, членами фермерського
господарства за обставин, перелічених у пунктах 1-23 цього переліку.
13. Виконання робіт особою, яка фактично допущена до роботи без оформлення трудового договору (контракту), у разі підтвердження факту перебування потерпілого у трудових відносинах з роботодавцем, за обставин,
перелічених у пунктах 1-23 цього переліку. 

     Іншими словами, виробнича травма – це не обов’язково травма, отримана під час виконання якоїсь роботи, це може бути звичайне випадкове падіння в робочий час на території підприємства або за його межами, якщо працівник діяв в інтересах підприємства. Слід відзначити, що вказаний перелік обставин, за яких настає страховий випадок державного соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, поширюється на осіб, які підлягають страхуванню (добровільному страхуванню) від нещасного випадку відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Страховий експерт з охорони праці Горішньоплавнівського відділення
управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

України у Полтавській області
А. Білогуб


« повернутися

Вхід для адміністратора